logo

Dane kontaktowe

ul. M.Boruty-Spiechowicza 24
43-300 Bielsko-Biała

Email: biuro@plikcenter.pl

Szybki kontakt tel: 692443715
Tel: (0 33) 444 61 43

Policja rozbiła grupę oszukującą na BLIKa

Policja rozbiła grupę oszukującą na BLIKa

Za licznymi oszustwami “na BLIKa” stała jedna grupa przestępców, którą miał kierować 34-latek zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Już wcześniej zatrzymano sześciu jego kompanów, a podliczanie liczby pokrzywdzonych ciągle trwa.

O oszustwach “na BLIKa” pisaliśmy od zeszłego roku. Polegają one na tym, że przestępca włamuje się na konto na Facebooku, a następnie prosi znajomych ofiary o wysłanie kodów BLIK i innych danych.

Szczerze powiedziawszy podobne oszustwa z podszywaniem się pod znajomych obserwowaliśmy od jeszcze dłuższego czasu, ale wariant z kodem BLIK wydawał się świetnie działać. Wielu ludzi najzwyczajniej nie myśli o tym jak niebezpieczne jest przekazanie kodu do płatności mobilnej.

W lutym tego roku informowaliśmy, że oszustw “na BLIKa” przybywa. Zauważyli to m.in. policjanci z Zielonej Góry i jakoś tak się złożyło, że to właśnie Lubuska policja może się pochwalić sukcesem w walce z tymi przestępstwami.

Jak przejmowano konta?

Lubuska Policja poinformowała o rozbiciu grupy przestępczej oszukującej “na BLIKa”. Aresztowano 7 osób, które działały na terenie całego kraju. Sprawa jest ciągle rozwojowa. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp., która  już postawiła ponad 200 zarzutów (tu wyjaśnijmy, że liczba ustalonych pokrzywdzonych też wynosi ok. 200).

Grupa miała działać co najmniej od stycznia 2019 roku. W zeszłym tygodniu, 21 maja br. na terenie Szczecina funkcjonariusze z Lubuskiej Policji zatrzymali jej lidera, 34-letniego Bartosza P. z województwa zachodniopomorskiego. Usłyszał już 35 zarzutów i grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Oszuści mieli wykorzystywać “oprogramowanie do przejmowania kont na Facebooku”. Rozumiemy, że chodziło o strony phishingowe wyłudzające dane logowania, bo policja opisała sprawę tak.

Po kliknięciu na sugerowane do obejrzenia filmy zamieszczane na stronach internetowych znanych wydawców następowało przekierowanie na automatyczne przetwarzanie danych teleinformatycznych. Kiedy oszuści już dysponowali loginem i hasłem, nie pozostawało nic innego jak zalogowanie się do określonego konta na Facebooku.

Kiedy już przestępcy zalogowali się na konta ofiar i podszyli się pod znajomych, wyłudzali kody BLIK. Używali ich do inicjowania transakcji o wysokości od 1 do 3 tys. zł.

Policja twierdzi, że śledztwo było żmudne i niełatwe. Przestępcy oczywiście przepierali pieniądze przez konta tzw. słupów. Do sprawy oddelegowano najbardziej doświadczonych śledczych z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło już w październiku 2019 roku na terenie Gorzowa Wlkp., ale przestępcy działali też w Gdańsku, Warszawie, Gryfinie, Poznaniu i Wrocławiu. W sumie 6 osób zostało zatrzymanych między październikiem 2019 a styczniem 2020 roku. Wszystkie usłyszały zarzuty związane z oszustwem, także komputerowym i zostały tymczasowo aresztowane. Potem były przeszukania, a w ich trakcie zabezpieczono komputery stacjonarne, laptopy, oprogramowania, telefony komórkowe, modemy, routery, zestawy startowe, karty SIM, karty sieciowe, bankomatowe, dyski itp.

Jak już wspomnieliśmy, szefowi grupy grozi 10 lat. Pozostałej szóstce 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci ustalają kolejnych pokrzywdzonych przejmując do prowadzenia podobne sprawy z całej Polski.

Cieszymy się z sukcesu policji. To dobrze, że policja łapie przestępców, ale najlepiej jest po prostu nie dać się oszukać. Dlatego przypominamy:

  • Uważnie sprawdzajcie komu podajecie kody BLIK przez internet, na komunikatorach — potwierdzajcie, najlepiej telefonicznie, że faktycznie jest to Wasz znajomy.
  • Czytajcie informację, która pojawia się na ekranie potwierdzenia transakcji. Jeśli znajomy prosił o opłacenie zamówienia w aptece, to opis transakcji wskazujący na wypłatę z bankomatu powinien wzbudzić Waszą czujność.
  • Zawsze sprawdźcie adres strony, na której wpisujecie login i hasło. Czy to faktycznie ten serwis, do którego chcecie się zalogować? A najlepiej, gdzie się da włączcie dwuskładnikowe uwierzytelnienie w oparciu o klucz U2F (por. Każdy użytkownik GMaila powinien to przeczytać) — tylko taka forma zabezpieczy Was przed phishingiem.
    Jeśli chcecie zabezpieczyć Wasze konta przed zhackowaniem, polecamy obejrzenie nagrania naszego DARMOWEGO webinara poświęconego temu tematowi.

To nie jedyny atak

Oszustwo na BLIK-a, to nie jedyny atak, którym codziennie zalewani są Polacy. Warto poznać je wszystkie i dowiedzieć się jak się skutecznie przed nimi zabezpieczyć. Przegląd najpopularniejszych i najgroźniejszych ataków zebraliśmy w naszym kursie cyberbezpieczeństwa online.

 

źródło: niebezpiecznik.pl