logo

Dane kontaktowe

ul. M.Boruty-Spiechowicza 24
43-300 Bielsko-Biała

Email: biuro@plikcenter.pl

Szybki kontakt tel: 692443715
Tel: (0 33) 444 61 43

Wyłudzanie danych na przepełnioną skrzynkę

Image

Wyłudzanie danych na przepełnioną skrzynkę

Cyberprzestępcy stawiają na nieuwagę użytkowników skrzynek mailowych. Nowa metoda polega nie tyle na włamywaniu się na komputery czy przesyłaniu złośliwego oprogramowania w załącznikach, co na jawnym wyłudzaniu danych.

Otrzymujemy maila z nieznanego adresu pocztowego np. cborges@inea.gob.ve. Podpis wskazuje jakoby adresatem miał być „Administrator Systemu”. W treści czytamy :

Twoja skrzynka pocztowa przekroczyla limit przestrzeni dyskowej ustalony przez administratora, mozesz nie byc w stanie wysylac ani odbierac nowej poczty, dopoki nie zweryfikujesz ponownie skrzynki pocztowej. Aby ponownie zweryfikowac swoja skrzynke pocztowa, wyslij nastepujace informacje ponizej:

Nazwa:

Nazwa Uzytkownika:

Haslo:

Wpisz ponownie haslo:

Adres e-mail:

Numer telefonu: 

Jesli nie uda sie ponownie zweryfikowac skrzynki pocztowej, twoja skrzynka zostanie dezaktywowana !!! 

Dzieki

Administrator systemu

Jak widać, wiadomość nie zawiera polskich znaków, a nadawca maila jest nieznany. Nieuważny użytkownik poczty, nie uzna jednak maila za próbę wyłudzenia danych i ze strachu przed brakiem możliwości odbierania korespondencji, przekaże cyberprzestępcom dostęp do skrzynki pocztowej i danych chronionych.

Specjaliści radzą, jak bronić się przed tego typu wyłudzeniami:

  • W pierwszej kolejności sprawdzaj nadawcę wiadomości. Jeśli nie jest to skrzynka służbowa a adres jest nieznany powiadom dział techniczny w swojej firmie lub usuń wiadomość, jeśli to skrzynka domowa.
  • Pamiętaj, aby oczyścić skrzynkę pocztową w domu należy po prostu usunąć wiadomości. W firmie zazwyczaj jest osoba odpowiadająca za techniczne aspekty pracy, która na pewno pomoże ci rozwiązać problem i to z nią należy się skontaktować.
  • W żadnym wypadku nie podawaj nikomu loginu, hasła czy numeru telefonu wymaganego przy uwierzytelnianiu dostępu do skrzynki email.

 

 

 

 

 

Źródło: Bitdefender